Vozy metra

Škoda 6Mt

(1)

(1) Pohled do depa Kačerov s odstaveným prototypem čelního vozu soupravy Škoda 6Mt od silnice 5. května. Únor 2005.

Podnik Škoda Dopravní technika (dnes Škoda Transportation) provádí pro Prahu i pro zahraniční města modernizace sovětských souprav metra typu 81-71 na typ 81-71M. Na základě zkušeností získaných z modernizací se výrobce rozhodl pro stavbu vlastní nové soupravy metra, která byla označena jako Škoda 6Mt.
Vůz metra Škoda 6Mt má zcela netradiční vzhled. Za pozornost stojí zejména jeho čelo s oválným výřezem pro sklo, ale zajímavé jsou i tvary ostatních oken a barevné řešení. Čelo vozu je celé šedé, pouze sklem nevyplněný zbytek oválu je černý. Pravá bočnice ve směru jízdy je ve spodní části světle šedá, následuje žlutý pruh. Okolo oken je vůz tmavě šedý a nad okny je umístěn druhý žlutý pruh. Levá bočnice má místo žlutých pruhů červené, které navíc mají trochu odlišný tvar a umístění. Střecha je šedá.
Vůz Škoda 6Mt je konstruován na rychlost 80 km/h. Celková obsaditelnost vozidla činí 255 osob, z toho 40 míst je k sedění a 215 k stání.

(2)

(2) Sprejery zdevastovaný prototyp čelního vozu 6Mt v depu Kačerov, únor 2005.

Čelní vůz plánované nové soupravy byl vyroben během roku 2003 a počátkem roku 2004 byl přistaven na zkušebnu Škody Dopravní technika. Následovaly jeho zkušební jízdy na trati výrobce. V sobotu 5. února 2005 vůz od výrobce přepraven do Prahy. Byl odstaven pod širé nebe do depa Kačerov, kde byl od té doby je i za bílého dne devastován nikým nerušenými sprejery. Po několika týdnech (dříve než vandaly napadlo rozbít okna a odnosit všechny odtržitelné díly do sběru) byl vůz konečně zatažen pod střechu.
Lze předpokládat zkušební jízdy čelního vozu v síti pražského metra v soupravě s modernizovanými vozidly 81-71M. Vůz je totiž upraven k provozu v soupravě s modernizovanými vozy. Až po vykonání potřebných zkušebních jízd bude moci dojít k výrobě ostatních vozů soupravy.
Se soupravou metra 6Mt se Škoda Transportation chce uplatnit v zahraničí. Do Prahy budou totiž dodávány nadále vozy metra výrobce Siemens Kolejová vozidla.

Zpět na hlavní stranu